...
Hjem » Tv og lyd » Afspil musik fra computer eller smartphone på stereoanlægget

Afspil musik fra computer eller smartphone på stereoanlægget

Hvis du gerne vil afspille musik fra din computer, smartphone eller tablet på stereoanlægget, er der flere muligheder, og vi skal se på nogle af dem her.

Den simple løsning: Et kabel

phono-jack
Minijack-phono-kabel. Hos av-cables.dk fås kablet i længder fra 25 cm til 20 m.

Den simpleste løsning er at sætte et kabel mellem computer/smartphone/tablet og stereoanlægget. Du skal bruge et kabel med et minijack i den ene ende og to phonostik eller et minijack i den anden.

Minijacket sættes i hovedtelefonudgangen på computer/smartphone/tablet.

På forstærkeren kan der både være en indgang til minijack eller en eller flere indgange til phonostik – indgangen vil typisk hedde AUX eller Tape.

Nu kan du blot sætte afspilningen i gang, og så vil musikken komme ud af højttalerne – når du har valgt den rigtige signalkilde. Knappen eller omskifteren til at være signalkilde hedder normalt Source.

teac-front
Denne Teac har to bøsninger til minijackstik på fronten – en udgang til hovedtelefon og og indgang, der her hedder AUX 3.
teac-rear
På bagsiden se phono-bøsningerne oppe til højre. Her kan både AUX 3, AUX 2 IN og Tape In bruges.

Ulemper

Afspiller du fra en bærbar, en smartphone eller en tablet , kan du sidde i sofaen og styre musikken, og du kan du samtidig bruge enheden til andre ting. Men du må finde dig i et langt kabel.

Hvis du bruger et kort kabel, kan du ikke bruge enheden til andet imens, og du skal rejse dig for at styre musikken.

Har du musikken på en stationær computer, skal den stå tændt (støjer og bruger en del strøm), når du hører musik, du skal formentlig have et langt kabel mellem computer og anlæg. 

USB-musik
Har du et nyere stereoanlæg, har det måske en USB-indgang (som TEAC’en ovenfor). I så fald kan du lægge noget af din musik på en (eller flere) USB-nøgler og sætte den i stereoanlægget og afspille derfra.
Har du en fjernbetjening til stereoanlægget, vil du normalt kunne styre afspilningen derfra – fx kan du hoppe videre til næste nummer, sætte på Random osv. Efter min erfaring er 4GB-nøgler en passende størrelse.

Den smarte løsning: Trådløst

bluetoothforsideEn trådløs løsning er noget smartere. Her kan du sidde i sofaen med din computer, smartphone eller tablet og overføre musikken trådløst til anlægget.

Du har dermed din smartphone lige ved hånden, men samtidig hører du musikken fra den på stereoanlægget.

Hvad kræver det?

Bluetooth musikmodtager i den billige ende. USB-kabel (til strømforsyning) og minijack-kabel medfølger.
Bluetooth musikmodtager i den billige ende. USB-kabel (til strømforsyning) og minijack-kabel medfølger.

Du skal have en bærbar, en smartphone eller en tablet, der har Bluetooth – men det er vist svært at finde én, der ikke har det.

Derudover skal du have en Bluetooth musikmodtager. Der findes forskellige modeller på markedet til fra under kr. 200. På Ebay kan du i øvrigt finde den slags dimser til under kr. 30. Søg på bluetooth music receiver.

Bluetoothmodtageren forbindes til en indgang på forstærkeren samt til en USB-strømforsyning. Har forstærkeren ikke en minijack-indgang, skal man også bruge et kabel som det, der er vist øverst i artiklen.

Nu skal de to bluetooth-enheder blot parres, og så spiller musikken 🙂

Zeniq BTR-100
Mange ligger inde med bluetoothmodtageren Zeniq BTR-100, fordi den har været brugt af Bonnier som hvervetilbud. Der er også mange de har efterlyst en manual. Se den her.

Dyrere løsninger

Der findes også dyrere audio-modtagere, som overfører musikken i en bedre kvalitet.

Endelig er der mere avancerede systemer, som fx Sonos, men det må du læse om andre steder.Artikel slut

3 kommentarer til “Afspil musik fra computer eller smartphone på stereoanlægget”

  1. Hej,
    Jeg vil gerne afspille musik fra mit Harman Kardon anlæg der er ca 10 år gammel. Kablet er købt men, jeg har problemer med at få lyd ud af anlægget. Jeg har prøvet at komme det i cd stikket, der sker bare ikke noget.
    Kan du/I hjælpe mig?
    Mvh Alexsiw

    Besvar
    • Hvis du bruger cd-indgange, skal du huske at indstille source-knappen (eller hvad den nu hedder) på anlægget til cd. Hvis du oplyser hvilken Harman Kardon-model, du bruger, kan jeg måske være mere konkret.

      Besvar
  2. Jeg er ejer af et B&O Beosound 3000 + B&O højtaler anlæg og har via 3,5 mm til 5 Pin DIN hankabel minijack kunne få musik fra min Iphone 5 nu 6 ud via AUX udgangen på Beosound og B&O højtalerne
    (dog kun 1 højtaler)
    Så ville jeg gerne have en trådløs forbindelse, og indkøbte en bluetooth af en en god kvalitet:
    König Bluetooth musik modtager – Apt-X J1-28 / CSBTRCVR110.

    Lyden er meget fin men jeg har fået et problem, som jeg ikke har med den direkte kabelforbindelse.

    Volumenkontrol foregår via min Iphone 6. Ved minijack tilslutningen kunne jeg regulere lyden op og ned via Iphonen,

    Når jeg har tilsluttet Bluetooth kan jeg ikke længere regulere lyden op og ned. Kun op og minimum lyden er meget høj.

    Har i et forslag til afhjælpning af dette problem??

    Besvar

Skriv en kommentar